انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی یکی از شعب انجمن حمایت از بیماران کلیوی ایران می باشد که از سال 63 با هدف خدمت رسانی به بیماران کلیوی فعالیت خود را آغاز نموده است.

الف - نحوه ی عملکرد انجمن

نحوه ی عضویت در انجمن به این صورت می باشد که هر بیمار با مراجعه به انجمن و تشکیل پرونده می تواند معرفی نامه جهت تهیه دفترچه بیمه خاص دریافت نماید.

مدارک تشکیل پرونده عبارتند از :انجمن

    - کپی مدارک شناسایی (شناسنامه، کارت ملی، دفترچه بیمه خاص)

    - معرفی نامه بخش دیالیز بیمارستان به انجمن  که اطلاعاتی ازقبیل:گروه خونی، تاریخ شروع دیالیز  دربیمارستان و تعداد دفعات دیالیز در هفته را مشخص می کند.

پس از تکمیل پرونده، برای بیمار کارت شناسایی دیالیز یا پیوند صادر می گردد و در صورت تمایل بیماران دیالیزی برای پیوند مشاوره مورد نیاز به ایشان ارائه می گردد تا در صورت داشتن آمادگی لازم از نظر جسمی ، روحی و مالی جهت پیوند کلیه از اهدا کننده زنده معرفی می گردد.

همچنین بیمار به بیمارستان منتصریه جهت در نوبت قرار گرفتن برای پیوند از جسد معرفی می گردد.

 

ب – خدمات انجمن

1) بالغ بر 700 نفر از بیماران جهت هزینه های دارویی، درمان، آزمایشات، سونوگرافی، ترخیص و ... تحت پوشش انجمن می باشند که به قشر بسیار ضعیف ایشان علاوه بر این مستمری ماهیانه از طریق کارت بانکی و یا مراجعه حضوری و گرفتن مساعدت های نقدی ارائه می شود.

2) همچنین بیماران نیازمندی که تاییدیه پیوند کلیه از پزشک مربوطه را دارند با معرفی به کمیته امداد، بهزیستی، بیمه ها، خیرین و ... اقدامات لازم جهت فراهم نمودن هزینه پیوند صورت می گیرد..

3) اخذ موافقت و همکاری آزمایشگاه های نور و پردیس جهت انجام آزمایشات پیوند کلیه با تخفیف ویژه جهت بیمار و اهداکنندگان کلیه

4) اخذ موافقت و همکاری درمانگاه خیریه حضرت ابوالفضل(ع) و خیریه حضرت نبی جهت انجام مراحل مختلف دندان پزشکی با تخفیف ویژه.

5)  اخذ همکاری عینک دری، جهان و چشم انداز جهت واگذاری عینک طبی و معاینه چشم به طور رایگان

6) هماهنگی و تعیین وقت دیالیز برای بیماران زائر با بخش های دیالیز (انفرادی و گروهی)

7) پذیرش داوطلبان اهداء کلیه و جلب رضایت خانواده ایشان و معرفی به مراکز درمانی جهت انجام آزمایشات لازم.

8)  هماهنگی با بیماران و داوطلبان اهداء کلیه و معرفی ایشان به بیمارستان جهت انجام عمل پیوند کلیه

9) معرفی اهداء کنندگان کلیه به نیروی انتظامی جهت معافیت از سربازی

10) برگزاری اردوهای سیاحتی  و زیارتی جهت بیماران ( سفر به قم و جمکران در سال 93)

11) تشکیل دفاتر انجمن در شهرستان های دارای بخش دیالیز از قبیل: بیرجند، بجنورد، سبزوار، مه ولات، کاشمر، نیشابور، قوچان، تربت حیدریه، قائنات و سرخس جهت همکاری و ارائه خدمات بهتر به بیماران

12) برگزاری هفته حمایت از بیماران کلیوی (23 الی 30 آبان)، توزیع پوستر های مناسبتی و مصاحبه با روزنامه ها

13) همکاری با شرکت سرم سازی ثامن جهت معرفی دیالیز صفاقی به بیماران و انجمن های سراسر ایران و افراد جامعه

14) عقد قرار داد با داروخانه های امام رضا(ع)، 22 بهمن، هلال احمر و دکتر نوری فرد در زمینه هزینه های داروئی بیماران دیالیزی و پیوندی و اخذ تخفیفات

15) پرداخت وام قرض الحسنه به بیماران از بانک های صادرات و تجارت بدون کارمزد

16) تهیه کیک از شرکت فراچاشت به صورت ماهیانه و توزیع روزانه در بخش های دیالیز.


انجمن
بیماران فعال در انجمن مشهد :

در حال حاضر بیش از 6000 بیمار عضو انجمن مشهد می باشند که از این تعداد حدود 4000 بیمار ساکن مشهد می باشند و مابقی خارج از آن سکونت دارند.