خوردن میوه برای بیماران کلیوی مفید است


پزشکان در یک مطالعه جدید تاکید کردند افزودن میوه و سبزیجات به رژیم غذایی افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی به بهبود حال این بیماران کمک می‌کند.
به گزارش ایسنا، آلکالین درمانی روشی است که برای بهبود مبتلایان به بیماری مزمن کلیوی به کار گرفته می‌شود. در این آزمایش دکتر نیمریت گورایا از متخصصان دانشکده پزشکی تگزاس و دستیارانش با توجه به اینکه میوه‌ها و سبزی‌ها نیز منابع غنی از آلکالین هستند به بررسی تاثیر مصرف این خوردنی‌ها روی بیماران کلیوی پرداختند.
آنها پس از سه سال مطالعه روی 108 فرد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی متوجه شدند که مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها به اندازه مصرف داروی خوراکی در بهبود عملکرد کلیه‌ها در این بیماران موثر است.
دکتر گورایا در این باره تصریح کرد: خوردن یک عدد سیب در روز شما را از متخصص امراض کلیوی بی‌نیاز می‌کند. 

 

فواید سویا برای بیماران دیابتی و کلیوی

خون افرادی که از مرض قند رنج می برند دارای مقادیر زیادی گلوکز است و سلول های بدنشان از تشخیص انسولین عاجز می باشد. انسولین نام هورمونی است در بدن که میزان جذب گلوکوز را بر عهده دارد. افراد دیابتی که در رژیم روزانه خود از سویا استفاده می کنند میزان گلوکز خونشان به طرز شگفت انگیزی کاهش می آید. به این دلیل که بیماری های قندی نهایتا منجر به بروز امراض کلیوی می شوند، پس می توان نتیجه گرفت که سویا به طور غیر مستقیم در درمان بیماری های کلیوی نیز مفید واقع می شود.
پروتئین سویا در مواد مختلفی از جمله موارد زیر به وفور یافت می شود:
میزان مصرف روزانه
به دلیل تمام فوایدی که سویا دارا می باشد، اداره کل بهداشت و مواد غذایی مصرف حداقل 25 گرم پروتئین سویا را به صورت روزانه توصیه می کند که در هر وعده می بایست 25/6 گرم پروتئین سویا مصرف شود.
توجه داشته باشید که سویا به خودی خود یک وعده غذایی معجزه آسا نیست و نباید تنها با خوردن آن انتظار زندگی جاودانه داشته باشید. مانند تمام مواد غذایی، سویا نیز باید با مقادیر فراوانی میوه و سبزیجات تازه و سایر گیاهان فیبردار و غذاهای کم چرب استفاده شود.


فواید آب انار برای بیماران کلیوی 
دانشمندان اعلام کردند خوردن آب انار فواید زیادی برای بیماران کلیوی و دیالیزی دارد.
این دانشمندان اعلام کردند بیماران کلیوی که چند لیوان آب انار در هفته می‌خورند با احتمال کم‌تری به عفونت مبتلا می‌شوند. عفونت‌های کلیوی هر سال بیش از 350 هزار نفر از بیماران کلیوی در کشور آمریکا را که دیالیز می‌کنند می‌کشد و دومین عامل مرگ و میر در بین آن‌ها به شمار می‌آید.
دکتر فرانک بروسیوس در این باره گفت: من واقعا هیچ چیز دیگری را نمی‌توانم توصیه کنم که بتواند چنین تاثیر عمیقی روی بیماران کلیوی داشته باشد.
چندی پیش یک شرکت آمریکایی در تبلیغاتش ادعا کرده بود که محصولات ساخته شده از انار آن می‌تواند برای هر بیماری، از مبتلایان به سرطان پروستات گرفته تا بیماران قلبی مفید باشد.
تحقیقات نشان می‌دهد آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب انار می‌تواند آسیب‌های سلولی را که در اثر رادیکال‌های آزاد به وجود می‌آید کم‌تر کند. آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها و سبزیجات مختلف وجود دارند و تا کنون تحقیقات زیادی در مورد فواید آن‌ها انجام شده است.
دانشمندان معتقدند رژیم‌های سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند کمک زیادی به افراد مبتلایان به نارسایی‌های کلیوی کند. دلیل اصلی این موضوع این است که میزان رادیکال‌های آزاد در خون این بیماران در طی عبور خون از دستگاه‌های دیالیز افزایش پیدا می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث افزایش تورم در بافت‌های بدن شود.
مصرف این آب میوه باعث شده است تعداد مراجعات به بیمارستان به دلیل عفونت‌های کلیوی نزدیک به 40 درصد در بین این بیماران کاهش داشته باشد.
پزشکان هم‌چنین اعلام کردند آب انار هیچ اثر جانبی به همراه نداشته است، اما بیماران بهتر است از مقادیر بالای پتاسیم در این آب میوه آگاه باشند و با انتخاب رژیم غذایی درست تعادل را از این جهت برقرار کنند.

 

خاصیت ضد عفونی کلیه توسط عسل
حضرت محمد(ص) فرمودند: هر کس میخواهد شفا پیدا کند باید صبح ناشتا عسل را با اب باران مخلوط کرده و بنوشد.
نیوهل محقق روسی در سال ۱۸۱۳ به این نتیجه رسید که در بیماران کلیوی عسل بهترین ضدعفونی کننده مجاری ادرار به شمار می اید و پادزهر خوبی برای سموم مختلف میباشد. اگر مخلوط با اب باران یا اب مقطر تغذیه شود باعث زیاد شدن ادرار، رفع تشنگی و خرد شدن سنگ های کلیه و مثانه میگردد.
در کتاب های مختلف پزشکی راجع به اثر عسل در بیماری های کلیوی اشاره شده است و آن را به ویژه در کاهش شدت درد توصیه می کنند و علت آن این است که عسل حاوی مقدار ناچیزی پروتئین است و تقریبا فاقد نمک می باشد. این دو ماده نقش مخالفی در عوارض کلیوی دارند.
اگر چه عسل را به عنوان وسیله پیشگیری در بیماریهای کلیوی توصیه میکنند با وجود این لازم است که از لحاظ مقدار با نظر و تجویز پزشک مصرف شود.

 

درمان های گیاهی ناراحتی های کلیه
1) جوشانده ریشه و برگ خشك توت فرنگى به مقدار ٤٠ گرم در لیتر آب در عوارض عفونت كلیه‌ها مفید است.
2) اگر گریپ فروت را صبح ناشتا مصرف كنید ادرار را زیاد كرده و سموم بدن را دفع مى كند، همچنین خود را تصفیه كرده و كلیه‌ها را پاك مى كند.
3) تره فرنگى داراى اسانس سولفوآزوته مى باشد و از لحاظ خاصیت ادرار آور آن، مدر درجه ی اول است كه در معالجه درد كلیه و بیماری هاى كلیه از قبیل سنگ كلیه، بند آمدن ادرار و اوره آوردن، خدمات گرانبهائى را انجام مى دهد. تره فرنگى كلیه‌ها را از سموم پاك مى كند.
4) مصرف كرفس قمرى به مبتلایان به بیمارى كلیه‌ها توصیه مى شود.
5) گوگردى كه در پیاز هست كمك مى كند كه كلیه‌ها از مواد مضرى كه ازخون دفع مىشود متورم نگردد وكامل سالم بماند.
6) آب لیمو بهترین ضد عفونى براى مجارى ادرار و كلیه‌ها مى باشد.
7) براى معالجه ی قولنج كلیه، باید بادام تلخ را كوبیده و به شكل ضماد در آورده و آن را روى قسمتهایى كه درد مى كند گذاشت.
8) دمكرده دم گیلاس، به مقدار ده گرم در یك لیتر آب، یك داروى مدر معروف عمومى جهانى است كه در مورد تورم مجارى ادرار مصرف مى كنند و با مصرف آن به طور عجیبى كلیه و مجارى ادرار شسته مى شود و شخص بهبود محسوسى در خود مى یابد.
مصرف دم كرده ی گیلاس حجم ادرار در حالى كه مواد اسیدى آن را كمّى كند، زیاد مى نماید.
اغلب، سى گرم دم گیلاس را در یك لیتر آب به مدت ده دقیقه مى جوشانند و آن را براى معالجهء عفونت كلیه‌ها و حبس البول و قولنج كلیوى مصرف مى نمایند. اگر دم گیلاس خشك را مصرف مى كنید، بهتر است قبل از مصرف آن دوازده ساعت آن را در آب سرد بخیسانید تا نرم شود.
9) روغن زیتون براى كلیه‌ها مفید است.
10) 2مثقال زنجبیل را نیم كوب نموده بجوشانید و صاف كنید و مقدارى شیره انگور در آن قاطى نمائید و ده مرتبه در روز میل كنید تا به كار كلیه‌ها كمك شود.
11) آلو اعمال كلیه را سریع و آسان مى سازد. خرمالو مجارى كلیه را شستشو مى دهد.
12) بیماران مبتلا به درد كلیه باید موز مصرف كنند.
13) آرد برنج، مغز بادام، مغز تخم كدو مغز پسته و مغز فندق را باهم آمیخته، با شیر و شیره انگور خمیر كرده و آن را نان نمایید. این نان براى سوء هاضمه و رفع سموم كلیه‌ها بهترین غذاست.
14) نوشیدن آب ترب و مصرف ترب سیاه براى رفع سموم كلیه‌ها بسیار مؤثراست.
15) براى معالجه دردهاى قولنج كلیه، یك سیب را با پوست آن به چهار قسمت كنید و نیم لیتر آب داغ روى آن بریزید و دو ساعت بگذارید دم بكشد، سپس آن را شیرین كرده میل نمایئد هر روز از این جوشانده مقدار زیادى مصرف كنید.
16) «سپستان» گیاهی مناسب برای امراض کلیوی است. سپستان گیاهی درختی، با برگ های بدون کرک و میوه ای به اندازه آلوی کوچک است. دردرون این میوه شیره ای لزج و بی مزه موجود است که کاربرد دارویی دارد. این گیاه از خانواده گاوزبان می باشد و در سواحل خلیج فارس، جزیره خارک، هند، چین و تایوان می روید.

درمان درد کلیه با لیمو
بیمارى درد كلیه را با لیمو معالجه مى كنند. براى معالجه " بر حسب بنیه بیمار " باید در هر روز از پنج تا هفت لیمو را به مصرف رسانید.
در هفته اول با هر روز یك لیمو را آب گرفته و با كمى آب، صبح ناشتا ده دقیقه بعد از حمام صبح آن را نوشید.
هفته دوم آب دو لیمو را با ید به همین ترتیب نوشید.
هفته سوم باید سه لیمو و هفته چهارم، چهار لیمو را مصرف كرد تا هفته هفتم كه رسید با هر روز آب هفت لیمو را نوشید و اگر ممكن باشد تا قبل از ناهار چیزى نخورد. باید بان كار ادامه داد تا اینكه یا دو یا چندین هفته آب پنج یا هفت عدد لیمو را نوشید. بعد از این باید مقدار آن را تقلیل داد تا اینكه در هر روز به یك عدد لیمو برسد. جوشانده سیب زمینى مخلوط با دمكرده شیرین بیان، داروئى مدر مى باشد و آن را در مورد سنگ كلیه و بند آمدن ادرار استعمال مى كنند.
براى معالجه، كلیه، رژیمهاى مخصوصى به كار می رود كه در دوران آن رژیم ها فقط آب انگور، لیمو، آب معدنى به كار مى برند و مهمتر از همه رژیم پیاز را مخصوصا در فصل بهار كه این میوه‌ها وجود ندارد به كار مى بندند.
رژیم پیاز وقتى تجویز مى شود كه بدن احتیاج به تخلیه و دفع سموم دارد و یا بافته‌هاى بدن اشخاص چاق پر از آب شده و آب آن باید تخلیه گردد.


 درمان گیاهی ورم کلیه
1) براى بیمارى ورم كلیه از جوشانده سه قاشق سوپخورى تخم كتان در یك لیتر آب استفاده كنید.
2) براى درمان ورم كلیه‌ها، یك قاشق چایخورى گل طاووسى را در یك لیوان آبجوش مصرف كنید ولى نباید بیش از سه فنجان از دم كرده آن مصرف شود.
3) یك قاشق چایخورى گل خشك نیلوفر آبى را در یك فنجان آبجوش مدت 10 دقیقه دم كرده و روزى دو إلى سه فنجان براى درمان ورم كلیه مصرف كنید.
4) براى درمان ورم كلیه، میوه ی درخت كاج را خورد نموده و مانند چاى دم كرده، از مطبوخ آن تا سه روز روزى سه استكان صبح و ظهر و شب میل نمایید.
5) كاكل ذرت را با پرسیاوش و ریشه غلیسا از هر كدام ٥ گرم جوشانده صبح ناشتا یك لیوان میل نمایید.
6) براى معالجه امراض كلیه‌ها باید آب انگورى كه زیاد شیرین نباشد نوشید و ناهار و شام هم بویون پیاز مصرف كرد و عصرها وقتى كه سه یا چهار ساعت از مصرف پیاز گذشته است، چند قاچ هندوانه خورد. این غذاها چون ادرار آور است سموم و فضول كلیه‌ها را خارج مى كنند و در نتیجه بعد از چندى كلیه‌ها سالم شده وكلیه توصیه مى شود.
توجه :اشخاصى كه دچار درد كلیه هستند باید از مصرف نمك خوددارى كنند وآب لیمو به جاى نمك طعام براى آنان تجویز مى گردد.
7) مارچوبه را بپزید و بعد آن را با كاهو و كمى پیاز و سیر خام مخلوط كردهو كمى روغن زیتون و آب لیمو به آن چاشنى زده بدون نمك بخورید، زیرا یك غذاى مدر و درمان كننده نفریت مى باشد ولى در خوردن مارچوبه زیاده روى نكنید.
8) پرتقال اسید سیتریك دارد كه اكسید دهنده است و در نتیجه، سم خون و سنگ و شن كلیه‌ها را از بین می برد و اگر با سیب زمینى تنورى و پنیر مصرف شود براى درد كلیه خوب است.
9) بادنجان كلیه‌ها را تقویت مى كند.
10) مصرف كرفس براى كلیه‌ها توصیه مى شود، زیرا داراى آهن، كلسیم، فسفر و منیزیم مى باشد كه تمام این مواد خاصیت كامل ضد عفونى خون و بافته  هاى بدن را دارند.
احتیاط - اسفناج چون داراى نمك اسید اوكسالیك است براى اشخاصى كه سنگ كلیه دارند، مصرف آن منع شده است.

درمان گیاهی دفع سنگ کلیه
1) مصرف گوجه فرنگى براى اشخاصى كه مبتلا به سنگ كلیه، هستند تجویز شده است.
2) آب پوست لوبیاى سبز به مقدار یك فنجان ناشتا اگر خورده شود نوشابه اى ادرار آور خیلى قوى است كه در سنگ كلیه و حبس البول مصرف آن تجویز شده است.
3) براى درمان سنگ كلیه تخم شلغم را بكوبید و به مقدار ٦ گرم در دمكرده برگ تیول مصرف كنید.
4) خربزه چون مدر است مصرف آن براى اشخاصى كه سنگ كلیه، دارند تجویز شده است ولى در هر حال خربزه باید كاملا رسیده باشد و كال نباشد و باید همیشه آن را قبل از غذا خورد.
5) بیست تا بیست و پنج گرم پوست ریشه ی زرشك را در نیم لیتر آب سرد، ده تا پانزده دقیقه خیس كنید، بعد آن را روى آتش بگذارید تا به جوش آید، سپس آن را صاف و با شكر شیرین كنید و با هر وعده غذا یك فنجان بنوشید. براى معالجه ی انواع سنگ كلیه توصیه و تجویز شده است.
6) در بیمارى سنگ كلیه معالجه ی معمولى با آب انگور در هر سه لیوان كوچك است كه باید در طول روز در ساعتهائى كه فاصله ء زیادى با صرف غذادارد نوشید.
7) در مورد سنگ كلیه صد گرم از برگ درخت گلابى و پوست سیب درختى را كه خشك شده و به اندازهء مساوى با یكدیگر مخلوط شده است دم بكنید و بخورید نتایج مفیدى خواهد بخشید.
8) دم كرده گیاه زبان گنجشك به مقدار ٢٥ تا ٣٠ گرم در یك لیتر آب، ادرار آور است و براى درمان سنگ كلیه مفید است.
9) افرادى كه مبتلا به شن كلیه هستند از جوشانده كاكل ذرت باید استفاده كنند.
10) اثر خوردن شاهى در كسانى كه مبتلا به سنگ كلیه و اختلالات مجارى ادرار شده اند قابل توجه است.
11) هنگام بهار وقتى شاخه‌هاى زیادى درخت مو را مى زنند از مقطع آمایعى بی رنگ، بی بو و بی طعم خارج می شود كه معروف به اشك مو مى باشد. كسانى كه سنگ كلیه دارند اگر هر روز صبح ناشتا یك قاشق قهوه خورى اشك مو (با بریدن شاخه ای از درخت انگور که رو به پایین است می توانید اشک مو را تهیه نمایید) را بخورند سنگ كلیه آنها بر طرف خواهد شد.
12) خرفه ادرار آور است و مصرف آن به مبتلایان به سنگ كلیه تجویز مى شود.

آب میوه ی بسیار مفید برای بیماران سنگ کلیه


فوق تخصص بیماری‌های کلیوی گفت: درمان‌های سنتی از جمله آب هندوانه که سبب افزایش حجم ادرار می‌شود برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه مفید است. با توجه به اینکه آب و هوا روی بیماری سنگ کلیه تاثیر می‌گذارد بنابراین افرادی که در مناطق و نواحی خشک زندگی می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری سنگ کلیه قرار دارند.
برای افرادی که سابقه بیماری کلیه دارند مصرف فراوان مایعات که سبب افزایش میزان دفع ادرار شود ضروری است.فوق تخصص بیماری‌های کلیوی یادآور شد: مصرف زیاد آب در هنگام خواب یکی از راه‌های درمان‌های بیماران کلیوی است.

برای پیشگیری از سنگ کلیه آب پرتقال بنوشید

نوشیدن روزانه یک لیوان آب پرتقال بهتر از سایر انواع مرکبات در پیشگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه موثر است. محققان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس ساوت وسترن در دالاس می گویند بسیاری از مردم تصور می کنند آب تمامی مرکبات از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند. در حالی که همه مرکبات چنین تاثیری ندارند. دکتر کلاریتا آدوینا نویسنده این تحقیق، می گوید برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه باید تغییراتی در تغذیه و شیوه زندگی بیمار داده شود و سیترات پتاسیم افزوده شود. این ماده میزان تشکیل سنگ جدید را در کلیه بیماران کاهش می دهد. آب پرتقال نقش مهمی در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه دارد و در بیمارانی که بدن آنها تحمل سیترات پتاسیم را ندارد مفید است.
انواع مرکبات به علت دارا بودن «سیترات» از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کرده و خط تشکیل سنگ را کاهش می دهند. طعم ترش مرکبات به خاطر وجود سیترات در آنهاست. ولی محققان آب پرتقال و لیمو را مقایسه کردند و دریافتند آب پرتقال تاثیر بیشتری در کاهش خطر تشکیل سنگ جدید در کلیه دارد.


هسته خرما برای دفع سنگ کلیه ومثانه مفید است
جوشانده هسته خرما برای دفع سنگ کلیه و بیماری های مثانه مفید است.
خرما دارای چند ترکیب دارویی است که یکی از آنها شبیه" کورتن" است که برای درمان کلیه، التهاب و امراض عفونی موثر است.
مالیدن جوشانده گل خرما پس از شکفتن ، التهاب خون را تسکین می دهد و خود آن برای امراض عفونی ، قوه‌بینایی، شنوایی و درد مفاصل ، بسیار مفید است.
مالیدن کوبیده گل خرما به دندان باعث تقویت لثه می‌شود و از پیوره و" چرک خون" جلوگیری می‌کند و جهت تقویت معده نافع است و عرق آن که مانند گلاب گرفته‌می شود ، پیچش معده را تسکین می‌دهد.
قند خرما یک قند تنظیم شده و بدون گلوکز مصنوعی است و توصیه می‌شود افراد چای را با خرما که دارای کالری زیاد است و دیابت را به همراه نمی‌آورد، مصرف کنند.
پاشیدن پودر خرمای خشک شده روی زخم‌های چرکی، باعث خشک شدن و التیام زخم می‌شود

از چه غذاهایی باید پرهیز کرد؟


•    مواد غذایی زیر باید محدود شوند زیرا حاوی سدیم بالایی هستند:
چیپس و پفک، چوب شور، بادام شور، بادام زمینی، انواع تخمه ها، زیتون پرورده، خیارشور، کلم شور، ترشی ها، رب ها، سوسیس و کالباس، کنسرو گوشت، برگرها و سایر فرآورده های گوشتی و ماهی های دودی، ساردین، تن ماهی، انواع پنیرها، غذاهای شور و کنسروی و فرایند شده، تردکننده های گوشت، سس سویا، سس و رب گوجه فرنگی، خردل، ادویه های مرکب ( کاری) و چاشنی های آماده مخصوص سالاد.
•    میزان سدیم به طور ذاتی در غذاهای با منشأ حیوانی مثل انواع گوشت ها، شیر، پنیر و تخم مرغ بالاست.
•    مصرف سبزی های غنی از سدیم مانند اسفناج، کرفس، هویج، کنگر، کلم، شلغم، ریواس و چغندر حتی الامکان محدود شود.
•    مواد غذایی حاوی پتاسیم بالا باید محدود شوند:
سبزی های غنی از پتاسیم عبارتند از: بروکلی، نخود، اسفناج، کدو حلوایی، رب گوجه فرنگی(گوجه فرنگی خام یا پخته فقط به اندازه یک عدد متوسط در روزمجاز است)، سیب زمینی(مگر آن که پوست آن گرفته شود و ۸ ساعت پیش از پختن در آب خیسانده شود)، آرتیشو، آووکادو، چغندر، کرفس، قارچ، بامیه و فلفل تند.
•    میوه های غنی از پتاسیم عبارتند از: موز، خرما، انجیر، زرد آلو، آلو، کیوی، طالبی، پرتقال، گریپ فروت، شلیل، گرمک و گلابی
•    مواد غذایی حاوی فسفر بالا نیز باید محدود شوند (اما حذف نشوند)
شیر، ماست (در کل، روزانه بیش از نصف لیوان مصرف نشود)، پنیر(بیش از ۳۰ گرم که معادل یک قوطی کبریت است در روز مصرف نشود)، انواع گوشت، حبوبات و دانه های روغنی.
•    نوشیدنی های زیر حاوی مقدار متوسطی پتاسیم یا فسفر می باشند که باید در حد محدود مصرف شوند: قهوه، چای، آب میوه های تجاری.
•    مواد پروتئینی همچون گوشت، مرغ، تخم مرغ و ماهی باید به شکل محدود مصرف شوند.
•    در مصرف مایعات زیاده روی نکنید. به دلیل از کارافتادن کلیه ها مصرف زیاد مایعات باعث می شود به سرعت حجم خون بالا رود و این حجم اضافی خون را به صورت فشارخون بالا و نارسایی قلبی نشان دهد. از این رو توصیه می شود روزانه بیشتر از CC ۱۰۰۰ ۱۵۰۰ مایعات مصرف نشود.


چه غذاهایی مفید هستند؟
•    مصرف فیبر غذایی (میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات سبوس دار) را فراموش نکنید. روزانه ۳ واحد میوه (معادل یک عدد میوه متوسط ) و ۳ واحد سبزی (معادل یک لیوان سبزیجات خام و یا ۲/۱ لیوان سبزیجات پخته) مصرف کنید. (به غیر از سبزی و میوه های پر سدیم)
•    دیالیز باعث کاهش چشمگیر آنتی اکسیدان ها در خون می شود. بنابراین تأمین آنتی اکسیدان ها (بتاکاروتن ویتامینA ،E ، (C توصیه می شود.
•    منابع ویتامین :C مرکبات، توت فرنگی و فلفل سبز
•    منابع ویتامین : A جگر گوساله، جگر مرغ، جگر گاو، پنیر، زرده تخم مرغ، کره تازه حیوانی، قلوه، روغن کبد ماهی، سبزیجات و میوه های رنگی به خصوص هویج، جعفری، کدو، کاهو، شاهی، خربزه، گیلاس، موز، خرما، هلو و پرتقال
•    منابع ویتامین :E روغن های گیاهی مثل روغن آفتاب گردان و زیتون، ذرت و بادام، آجیل تازه(فندق، بادام، گردو)، کلم پیچ، سویا و سیب زمینی، روغن سبوس گندم، میوه هایی مثل هلو و مارچوبه.
•    منابع بتاکاروتن: میوه های زرد تا نارنجی، سبزیجات برگ سبز تیره
•    مصرف ویتامین بخصوص ویتامین های محلول در آب به ویژه ویتامین۶B و فولات در افراد دیالیزی ضروری است. اما باید در مصرف ویتامین های محلول در چربی D ،A، K ،E محتاط بود تا زیاده روی نشود.
•    علت مرگ ۵۰ درصد از افراد دیالیزی، چربی بالا است. مصرف چربی در این بیماری مثل سم است و باید محدود شود.