روزنامه شهرآرا - مورخ سه شنبه 1392/08/28 - شماره انتشار 18552
نويسنده:سمیرا منشادی

نسخه هایی که از 300 هزار تا 7میلیون تومان آب می خورددیالیز

کافی است یک بیماری معمولی داشته‌ باشید یا نیاز به یک عمل جراحی پیدا کنید یا اصلا همین بارداری و تولد فرزند را در نظر بگیریدکه به نظر هر کسی زیبا و دوست‌داشتنی می‌آید. همه این ها گاه هزینه‌های سرسام‌آوری دارد. حالا به بیماری‌هایی فکر کنید که هزینه‌های وحشتناکی دارد و سال‌ها هم فرد را درگیر می‌کند.

هر سال با نزدیک شدن به هفته حمایت از بیماران کلیوی، همه به یاد این بیماران می‌افتند، اما مشکلاتی که این بیماران دارند به این روز و هفته ختم نمی‌شود و پس از آن هم به‌دست فراموشی سپرده‌ می‌شود. از یک سو رنج و دردی که این بیماری به آن‌ها تحمیل کرده و از سوی دیگر دست‌وپنجه نرم کردن با مشکلات مالی و اقتصادی، گرانی داروها و خدمات درمانی رنج این بیماران را چندین برابر می‌کند. مشکلاتی که حتی با کمک انجمن حمایت از بیماران کلیوی هنوز مانند گره‌ای کور قصد باز شدن ندارد. مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان فقط گوشه‌ای از مشکلات این بیماران را برایمان بازگو می‌کند.

5هزار بیمار تحت پوشش انجمن هستند

محمد خجسته این‌طور شروع می‌کند که انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان‌رضوی، فقط مرکزی است که این بیماران را زیرپوشش و خدمات خود قرار داده و ادامه می‌دهد: این انجمن، در سال‌1360در مشهد تاسیس شد و تاکنون توانسته است در هشت شهرستان قائنات، نیشابور، قوچان، تربت‌حیدریه، کاشمر، سرخس، سبزوار و بردسکن شعبه‌های دیگری دایر کند تا زیرنظر این انجمن به فعالیت بپردازند.

وی جمعیت تحت پوشش این انجمن را 5 هزار و 140نفر می‌داند و توضیح می‌دهد: از این تعداد بیمار فعال 3هزار و 600نفر در مشهد و هزار و 540نفر در شهرستان‌های اطراف ساکن هستند.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی ادامه می‌دهد: این انجمن با حمایت و کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیران و مردم اداره می‌شود، اما شرایط و نوسانات اقتصادی باعث بروز برخی از مشکلات برای این بیماران شده است.

وی بیان می‌کند: حدود هزار تا هزار و 500نفر از بیماران، تحت پوشش بیمه دارویی این انجمن هستند که هر ماه با مراجعه به داروخانه‌های 22بهمن، هلال‌احمر و امام که طرف قرارداد ما هستند داروی خود را دریافت می‌کنند.

افزایش قیمت دارو، مهم‌ترین نگرانی بیماران است

وی با اشاره به یکی از مددجویان این انجمن که برای تامین دارو و درمان همسرش منزل‌ خود را فروخته، اما باز هم نیازمند کمک برای تهیه داروهایش است، می‌افزاید: با اینکه انجمن حدود 150هزار تومان به نسخه‌های دارویی بیماران تحت پوشش دارویی کمک می‌کند، اما باز هم این بیماران توان پرداخت هزینه‌های درمانی‌ خود را ندارند.

خجسته با اشاره به افزایش قیمت نسخه دارویی بیماران می‌افزاید: برای مثال یکی از داروهایی که این بیماران باید مصرف کنند، قرص رناژل است که هر عدد قرص هزار و 450 تومان است و آن‌ها باید در طول یک ماه، 90قرص مصرف کنند؛ همچنین نسخه‌های دارویی این بیماران به 300هزار تومان رسیده است. مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی می‌گوید: اگر بیماران پیوند کلیوی دچار عفونت بعد از عمل شوند، نیاز است که آمپولی را تزریق کنند که قیمت آن 7میلیون و 150هزار تومان است، همچنین کودکان باید کلیوی که در سن رشد قرار دارند نیاز به آمپولی دارند که هر ماه تزریق شود، قیمت این آمپول بین 180تا 200هزار تومان است.

داروهای داخلی حساسیت‌زا هستند!

وی با بیان تاثیر تحریم‌ها بر بیماران کلیوی اظهار می‌کند: با تحریم‌هایی که انجام شد مدتی از نظر دارو و تهیه پودر برای بیماران دیالیزی با مشکل مواجه بودیم،حتی بیماران ما مجبور بودند داروهایی را که باید هر روز مصرف کنند را دو نوبت در هفته مصرف کنند، اما به تازگی این مشکلات تا حدودی برطرف شده است.

خجسته می‌افزاید: البته داروهای داخلی هم برای این بیماری تولید شده که این داروها در بدن هر بیمار به‌نوعی مشکل ایجاد کرده است. حتی مشابه خارجی آن هم که کشور کره تولید کرده است هم این مشکلات را دارد، برخی از این بیماران با مصرف داروهای ایرانی دچار حساسیت‌ و خارش بدن شده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: هر چند که 22مرکز دیالیز در مشهد وجود دارد، اما بیماران انجمن، بعد از دیالیز دیگر توان پایین آمدن از تخت دیالیز را ندارد و باید غذای مقوی میل کنند. ما برای کم کردن این دغدغه و برطرف کردن هزینه‌های رفت‌و‌آمد بیماران، کارت عابر بانکی را در اختیارشان قرار داده‌ایم و مبلغی را هر ماه به این کارت واریز می‌کنیم.

خجسته می‌افزاید: شاید بتوانیم گوشه‌ای از هزینه‌های رفت‌وآمد را تامین کنیم، اما با توجه به گرانی اقلام خوراکی، این بیماران توان تهیه خوراکی مقوی را ندارند؛ درصورتی‌که نقش تغذیه و تامین کالری موردنیاز این بیماران در بهبودشان بسیار موثر است.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی می‌گوید: کمک به هزینه‌های آزمایشگاهی، سونوگرافی و... که این بیماران نیاز دارند را انجمن تقبل می‌کند.

انتظار برای بیماران پیوند کلیه دردناک است

وی با اشاره به اینکه بیماران کلیوی برای پیوند از طریق این انجمن معرفی می‌شوند ادامه می‌دهد: یکی از خدماتی که این انجمن ارائه می‌دهد معرفی بیماران برای انجام پیوند است. در سال91، 204نفر از کادور (بیماران مرگ مغزی) پیوند شدند و 121نفر از افراد ناشناس کلیه دریافت کردند. در نیمه اول سال جاری، 87درصد از پیوندها از کادور و 65درصد از افراد ناشناس بوده است.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی بیان می‌کند: افرادی که برای پیوند از کادور در لیست اهدا قرار می‌گیرند باید مدت‌ها در انتظار بمانند، زیرا گاهی بافت‌های کلیه فرد اهداکننده و فردگیرنده با یکدیگر همخوانی ندارد.

خجسته درباره قیمت کلیه اهدایی توضیح می‌دهد: انجمن تهران قیمت یک کلیه اهدایی را 8میلیون تومان اعلام کرده و براساس استعلام از ستاد دیه دادگستری قیمت یک کلیه 60میلیون تومان است، اما این مبلغ در حال حاضر توافقی بین اهداءکننده و گیرنده است.

وی می‌گوید: این انجمن تا حدودی در زمینه هزینه‌های پیوند به بیماران کمک کرده، البته مبلغی را هم خیران و خانواده فرد بیمار کمک می‌کنند.

انجمن و کمک‌های نقدی و غیرنقدی

خجسته می‌افزاید: انجمن علاوه بر خدمات مالی که به مددجویان ارائه می‌کند، سه نوبت در سال در بین اعضا، توزیع خواروبار به افراد تحت پوشش، ارائه لوازم‌التحریر و پوشاک و همچنین دادن کمک‌های نقدی و غیرنقدی که از سوی خیران به این انجمن می‌شود را در برنامه خود دارد.

وی ادامه می‌دهد: خدمات مشاوره‌ای، مددکاری، معرفی به بانک برای دریافت وام درمانی قرض‌الحسنه، ویزیت رایگان پزشک، معرفی برای صدور دفترچه بیماران خاص، تامین هزینه‌های دارویی و آزمایشگاهی و... سایر خدماتی است که به اعضای انجمن ارائه می‌شود.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی بیان می‌کند: این بیماران مصداق آیه «وابن سبیل(در راه مانده)» هستند و به کمک‌های خیران نیاز دارند. همان‌طورکه اشاره شد بیماران کلیوی نیاز به حمایت‌های مالی دارند. شماره حساب 0204970497009سپهر بانک صادرات به نام انجمن حمایت از بیماران کلیوی خراسان رضوی آماده دریافت کمک‌های خیران است.